Podzim 2020 na ZUŠ

aktivity ZUŠ na podzim 2020

Zahájení výuky v září bylo plné velkého očekávání a velké radosti z toho, že můžeme opět prezenčně učit žáky uměleckým předmětům v naší ZUŠ. Začali jsme v počtu 20 pedagogů a vyučujeme celkem 236 žáků.  Přišel ovšem měsíc říjen a s ním neblahý vývoj pandemie koronaviru, který opět nastolil nutnost distanční výuky. Situace se pro všechny změnila, ale vzhledem k jistým zkušenostem z jarního nouzového stavu, jsme již nebyli tak překvapeni a distanční výuka mohla začít. Rodiče a žáci byli o situaci informováni a vyzváni k domluvě formy výuky jednotlivých oborů. Během tohoto podzimního nouzového stavu se do výuky, která je na ZUŠ pro žáky dobrovolná, zapojily více než dvě třetiny všech žáků.

V oboru hudebním začala výuka probíhat nejčastěji formou video-hovorů a videokonferencí přes aplikace Messenger,  Whats App, Jitsi Meet, Google Meet, Zoom, Skype, Microsoft Teams, Bakaláři, email, nebo telefonický hovor. Jednotlivé video-hovory byly doplňovány o různé nahrávky ze stran žáků i učitelů a rovněž docházelo k zasílání notového matriálu či odkazů k poslechu skladeb na různých kanálech. Vyučující pokračovali v plnění výstupů podle platného ŠVP a dětem se podařila nacvičit celá řada skladeb s opravdu pěkným přednesem. Individuální výuka se dařila těmito způsoby vyučovat na 100%. Úspěšné byly i některé pokusy o navázání kontaktu s více žáky najednou, a to v kolektivních předmětech hudebního oboru.

V oboru výtvarném probíhala distanční výuka přes Bakaláře, kde měly děti vždy zadán úkol, vysvětlenou techniku a postup práce. Také měly přiloženy ukázky hotových prací, nebo videa k dané tématice. Děti byly šikovné a tvořivé a hotové práce zasílaly formou fotografií a paní učitelka jim dávala zpětnou vazbu, co se jim podařilo, co by mohly ještě vylepšit a jak, ale určitě každý dostal za svou práci kromě známky i velkou pochvalu. Poděkování a velkou pochvalu posílala paní učitelka také rodičům, bez nichž by tato práce nebyla možná.  Měsíc říjen byl motivován dušičkovým tématem a samozřejmě podzimem. Děti tvořily různé obrázky za pomocí vylisovaných listů, tyto obrázky dokreslovaly nebo domalovávaly, také z nich tvořily podzimní dekorace např. v podobě sovy. Starší děvčata zkoušela nakreslit hlavu z různých druhů ovoce a zelenin a inspirovat se malířem Giuseppem Arcimboldem. Dále shlédla natočené video, kde viděla základy kresby hlavy,  pak si to také vyzkoušela. Na svátek duchů si měly děti za úkol vyrobit strašidelný převlek a namalovat si obličej, tak aby dotvořili převlek. Bylo zřejmé, že je to hodně bavilo. Druhý listopadový týden se výuka inspirovala svátkem Martina. Děti se seznámily s pověstí a příběhem o sv. Martinovi, dozvěděly se o pranostikách, které se vážou k sv. Martinovi. Nejmenší malovali bílého koně, jak přivezl první vločky sněhu, starší vytvářely hlavu koně z kartonu a zdobily ji namalovanými vločkami podle vlastní fantazie.

V oboru tanečním byla distanční výuka vůbec nejnáročnější, protože samotný tanec online metodou vyučovat nelze. Paní učitelka využila k online tanečním diskuzím s děvčaty Google Meet a také natočila krásná a užitečná videa z prostředí sálu, ve kterých děvčata nalezla přesná cvičení, na které byla zvyklá z hodin. Vybídla je rovněž k tvorbě vlastních videí v jejich zvoleném termínu. Pro účely vkládání jednotlivých videí či fotografií byl vytvořen účet na www.zonerama.com . Zde našla děvčata přivítání, rozcvičku a také cvičení dle ročníků. Byly zde vkládány i jednotlivé fotografie z domácího prostředí. Velmi krásné fotografie zaslala děvčata z motivační koláže RADOST a také z koláže TANEC JE POEZIE NOHOU.

A jak se dařilo v oboru literárně-dramatickém? Zde probíhala skupinová i individuální výuka pomocí aplikace Messenger. Mladší děti se při skupinové výuce věnovali při video-hovorech práci s knihou, hlasové výchově a mluvnímu cvičení. Starší děti pracovaly se slovy. Téma bylo Halloweenské a na každé písmeno abecedy  vymýšlely strašidelné slovo. Poté z těch slov sestavovaly smysluplný příběh. Dále žáci rozvíjeli tvůrčí psaní.  Psali povídku, v níž všechna slova začínala na písmeno P. Tento úkol poté žáci poslali své vyučující i v psané podobě. V rámci výuky individuálního přednesu byla probírána technika monologu, lingvistické pohádky a jejich výraz, vžití se do role, hlasové techniky, hry se slovy, slovní asociace, tvůrčí psaní. Zajímavým úkolem bylo rovněž vžít se do jiného těla (zvíře, rostlina, věc, oběd, hudební nástroj…) a napsat čím by chtěli být a proč? Paní učitelka je velmi spokojená i s tím, že absolventi tohoto školního roku pěkně zvládli a dále zvládají nácvik svých budoucích absolventských vystoupení.

Dle dalších opatření PES pro oblast školství, začala ZUŠ v Dolním Němčí od středy 25. 11. 2020 opět s prezenční výukou, a to v oboru hudebním a literárně-dramatickém, kde lze vyučovat formou jeden učitel a jeden žák. Vše samozřejmě za dodržení přísných hygienických předpisů. Ostatní obory a také skupinové předměty hudebního a literárně-dramatického oboru, budou i dále pokračovat distanční formou až do zmírnění nutných opatření. Ráda bych rovněž na tomto místě zmínila fakt, že pedagogové naší ZUŠ se během distanční výuky ze všech sil snaží o to, aby zvolená výuková aplikace, byla tou nejvhodnější pro žáky a aby výuka byla plnohodnotná. Je dosti možné, že tato situace se může vracet a my musíme zajistit bezproblémový a kvalitní chod výuky. Distanční výuka se od tohoto roku stává nedílnou součástí našeho vzdělávání a má svou vážnost.

Budeme pokračovat v obvyklých vzdělávacích činnostech a uvidíme, zda nám situace dovolí, uspořádat během předvánočních nebo lednových dnů tradiční pololetní přehrávky našich mladých hudebníků, kteří během nouzového stavu opravdu nezaháleli a nacvičili spoustu krásných skladeb. Všichni si ale na prvním místě uvědomujeme, jak je důležité lidské zdraví a že je opravdu tím nejdůležitějším, co člověk má.

Za ZUŠ Klára Kolajová a Alena Růžičková

Datum vložení: 4. 12. 2020 9:11