Datum zřízení (založení) školy, datum zařazení do sítě: 1. 12. 1996
V roce 1997, kdy začala se svou činností ZUŠ v Dolním Němčí, se řadě talentovaných „dolněmčanských“ dětí otevřela možnost vzdělávat se v uměleckých oborech, a to bez nutnosti dojíždění do okolních měst. Škola tehdy ve školním roce 1997/98 začínala třemi obory – hudebním, výtvarným a tanečním, o rok později k nim přibyl i literárně-dramatický obor. Ke škole patří i odloučená místa poskytovaného vzdělávání, v současnosti se jedná o 4 taková místa: Vlčnov, Strání, Boršice u Blatnice a Šumice.
Vybudovat novou školu není jednoduchá práce – od projektu po úřední povolení, a personální obsazení, zajištění materiálně technického zázemí, vybavení nástroji a výukovými materiály. Všem, kteří se na vzniku a dobrém fungování školy podíleli, patří veliké poděkování. Z historie vzpomeňme jméno zakladatele školy, tehdejšího starostu pana Františka Baroně a bývalého ředitele ZŠ pana Ludvíka Zimčíka a prvního zástupce ředitele ZUŠ pana Zdeňka Teimera, který funkci zástupce ředitele vykonával od počátku činnosti ZUŠ až do roku 2002/03. Dále pak současného ředitele pana Milana Kvasničku a dlouholetou zástupkyni ředitele ZUŠ Janu Čivrnou, která svou funkci zastávala v letech 2004/2010. V letech 2010/2011 se stává zástupkyní pro ZUŠ Klára Kolajová a o rok později, kdy odchází na mateřskou dovolenou, ji střídá Lenka Bednářová do roku 2014. Od roku 2014 doposud je opět ve funkci Klára Kolajová.
Ale nikoli měřitelné výkony či úspěchy jsou cílem základního uměleckého vzdělávání. Jde především o kultivaci člověka, o obohacení jeho vnitřního světa. Jde také o velmi hodnotné aktivní naplnění volného času dítěte.
Místa poskytovaného vzdělávání
- ZŠ Strání - hudební obor, v minulosti i obor výtvarný a taneční
- ZŠ Vlčnov - hudební obor, v minulosti i obor literárně-dramatický
- ZŠ Boršice u Blatnice - hudební obor
- ZŠ Šumice - hudební obor
Na začátku činnosti byly na škole vyučovány v rámci hudebního oboru tyto hudební nástroje: klavír, akordeon, varhany, kytara, klarinet, saxofon, zobcová a příčná flétna, trubka, lesní roh, sólový zpěv a také cimbál. V současné době jsou vyučovány: klavír, elektronické klávesy, varhany, akordeon, housle, kontrabas, kytara, zobcová flétna, trubka, klarinet, saxofon, bicí nástroje a sólový zpěv.
Naše škola organizuje významný dlouhodobý projekt Vánoční výstava ve spolupráci se ZŠ. Mezi významné akce, které se již mnoho let úspěšně opakují, patří Akademie ZUŠ, dále koncerty: Vánoční, Jarní, Výchovný a Absolventský. Škola se rovněž úspěšně zapojuje do soutěží vyhlášených MŠMT a dále je aktivně zapojena do projektu OPEN ZUŠ. Mezi významné partnery, se kterými škola spolupracuje, patří:
- Obec Dolní Němčí /zřizovatel školy/
- MŠ v Dolním Němčí
- Dům s pečovatelskou službou v Dolním Němčí
- ZUŠ ve Zlínském kraji
Absolventi ZUŠ a žáci pokračující na uměleckých školách
Od svého založení až do současnosti se naše ZUŠ podílela na výchově několika výborných hudebníků profesionálních nebo amatérských, pro které se stala hudba neoddělitelnou součástí života. Někteří po ukončení konzervatoře působí dále na VŠMU, jiní vyučují na ZUŠ a jsou rovněž členy amatérských dechových a tanečních souborů a hudebních skupin. Absolventi středních pedagogických škol pracují v mateřských školách nebo studují dále na pedagogických fakultách. Ale ani ti, kteří nejsou členy žádných souborů a své umění využívají jen pro své potěšení a obohacení, nelitují jistě času a námahy, které věnovali hudebnímu vzdělání, neboť studium hudby či jiného umění, nepřímo formuje celou osobnost člověka. Podobně je tomu s uměním výtvarným, ve kterém našli naši žáci zálibu a uplatnění. Uveďme si jména žáků, kteří v hudebním oboru absolvovali celé studium – tedy I. a II. cyklus nebo byli přijati po I. cyklu na konzervatoř či uměleckou školu.