Nejstarší dochovaná školní kronika začíná rokem 1945. Kromě shrnutí událostí doby druhé světové války nás první kronikář, tehdejší pan řídící Josef Hejda, seznamuje také s dávnou historií dolněmčanské školy, která začíná v polovině 18. století.
Podle záznamů byla nejstarší školní budova v obci postavena v roce 1753, tzn. ještě před zavedením povinné školní docházky, v době vlády Marie Terezie. Po půlstoletí činnosti tato škola, ještě „krytá slamou“, vyhořela (1804). Na stejném místě byla zanedlouho postavena škola nová, která byla průběžně upravována, ale přesto záhy nedostačovala potřebám. Záznam z poloviny 19. století (před rokem 1849) nám říká: „V této době jsou vyučováni žáci v počtu 40 v malé světničce….“ Brzy poté byla škola rozšířena.
Rok 1895 je pro budovu školy tragický – dne 1. října škola a současně i celá Kostelní ulice vyhořela. Opět bylo nutno vystavět školu novou, opět na stejném místě blízko kostela. Do roku 1910, než byla nová školní budova otevřena, se učilo v náhradních prostorech.
Již po dalším půlstoletí (v roce 1945) si však kronikář stěžuje na nevyhovující stav budovy – málo učeben o malých rozměrech, vlhkost zdiva apod.
Rok po druhé světové válce, v červnu roku 1946, se Místní národní výbor usnesl na nutnosti stavby nové moderní budovy školy a požádal „o povolení u školních úřadů nadřízených“. O této význačné aktivitě jsou ve školní kronice jen dílčí údaje. V zápisu z roku 1950 čteme zmínku, že v obci jsou rozestavěny základy nové školní budovy v ceně 1,5 milionu korun a že stavba byla v roce 1948 zastavena.
Stále ještě mluvíme o 1. stupni základní školy – děti navštěvovaly v Dolním Němčí pouze 1. – 5. ročník. Starší žáci dojížděli do Hluku, později také do Nivnice.
Konec tomuto stavu učinila výstavba a otevření současné budovy školy. Stavba byla zahájena v roce 1971 a již o dva roky později, 25. srpna 1973, došlo k jejímu slavnostnímu otevření. „Chyběli jen vážně nemocní, nikdo si nenechal ujít tuto významnou událost. V čele průvodu byla nesena státní vlajka, za ní se seřadila školní mládež s učiteli, dechová hudba i slavnostní hosté, jako ministr školství…“ i národní umělec Karel Svolinský, jehož dílo – skleněná vitráž – stojí doposud v hlavním vestibulu školy.
Školní obvod byl vytvořen z obcí Dolní Němčí, Horní Němčí, Slavkov, Boršice u Blatnice. Prvním ředitelem nové školy se stal Vlastimil Novák. V tomto zahajovacím školním roce (1973/74) měla škola 19 tříd o 542 žácích, vyučovalo na ní 23 učitelů. Počet žáků se průběžně zvyšoval, rekordního počtu žáků škola dosáhla ve školním roce 1989/90 – dnes téměř neuvěřitelné číslo – 611 žáků ve 22 třídách (a navíc při 8 ročnících, 9. třídy nebyly), kdy vyučovalo 26 učitelů. Také počty žáků ve třídách byly v minulosti ve srovnání s dnešním stavem vyšší, koncem 70. let nebylo výjimkou 38 dětí v jedné třídě. Od té doby nastoupil a pokračuje z důvodu snižování porodnosti trend snižování počtu žáků.
K 1. září roku 1973 byl uveden do provozu pavilón pro mimoškolní výchovu a k 1. 1. 1974 byl zprovozněn bazén. Ve školním roce 1982/83 došlo k dalšímu významnému počinu – byla vybudována nová telefonní ústředna a tím zavedeny telefony do kabinetů učitelů. V průběhu 80. let probíhá další modernizace vybavení školy, jsou to zejména práce na nových odborných učebnách.
V roce 1996 škola podala žádost o možnosti zřízení základní umělecké školy. V prosinci bylo žádosti vyhověno a ZUŠ zařazena do sítě škol. Po splnění dalších náležitostí bylo rozhodnutím MŠMT z 18. února 1997 schváleno zahájení výuky od 1. září 1997. Zpočátku byly otevřeny hudební, výtvarný a literárně dramatický obor. Obor taneční se přidal až ve školním roce 1998/99. Stavy žáků ZUŠ se pohybují na přibližně stejné úrovni, zatímco populační křivka klesá, zájem o umělecké vzdělávání setrvává.
V současnosti hudební obor nabízí výuku hry na klávesy, flétnu, klarinet, kytaru, housle, cimbál. Co do počtu žáků následuje velmi úspěšný obor taneční, který je zaměřený na klasický, scénický tanec. S rozmanitými výtvarnými technikami se setkávají žáci výtvarného oboru, účastní se také řady soutěží a výstav (např. i v Trenčíně-Kubře, s níž má naše škola navázánu spolupráci). Komunikaci a sociální postoje rozvíjí obor literárně dramatický, který se stejně jako ostatní obory prezentuje také mimo obec.
Ve školním roce 2003/04 škola oslavila 30 let svého působení. Přes veškeré průběžné dílčí úpravy a modernizace bylo nutno přistoupit k zásadní rekonstrukci. V letech 2003 – 2006 do rekonstrukce budov (sedlová střecha, zateplení budov, výměna oken, rekuperační jednotka v bazéně, 10 KW solární systém na ohřev vody) byla investována částka v celkové výši 30 miliónů Kč.
Nynější vybavení školy je na velmi dobré úrovni. V provozu je bazén a sauna, modernizovaná školní jídelna vaří 3x týdně 2 druhy jídel, využíváme dvou tělocvičen, školního hřiště, prostorů ZUŠ. Všechny tyto prostory jsou rovněž využívány veřejností.
Kromě odborných učeben (cizí jazyky, český jazyk a literatura, dějepis, fyzika, chemie, zeměpis) jsme v současnosti vybaveni dvěma počítačovými učebnami, od roku 2006 je v provozu multimediální učebna vybavená dataprojektorem a domácím kinem.
Protože máme zájem na tom, aby škola byla pro děti i veřejnost partnerem, je nutná vzájemná komunikace. Obracíme se proto na rodiče i žáky s dotazníky, aby nám svými názory pomohli formovat vzdělávání a výchovu.
Již staré kroniky hovoří o účasti a výborných umístěních našich žáků v různých soutěžích i olympiádách. V tomto směru pokračujeme i dnes a věříme, že také v budoucnosti budou naši žáci velmi dobře reprezentovat školu a obec.
ředitel školy, ZŘŠ, kancelář:
tel. 572 648 719
vedoucí školní jídelny:
tel. 572 648 746
zástupce pro ZUŠ:
tel. 770 120 791
školní družina:
tel. 774 711 506
Dnes je 8.12.2024
Svátek má Květoslava
Zítra má svátek Vratislav
Slunce vychází:7:28
Slunce zapadá:15:54