ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí
Základní škola
a Základní umělecká škola
Dolní Němčí
Youtube
rozšířené vyhledávání

5. A a B v Praze

5. A a B v Praze

páťáci v Praze

Dne 22. listopadu 2022 se žáci 5. tříd naší školy v doprovodu třídních učitelů, p. zástupkyně a některých rodičů zúčastnili vzdělávacího programu v Praze – Po stopách Karla IV.

Naše cesta za historickými a kulturními památkami začala na nádraží ve Starém Městě odjezdem do Prahy v 6,00 hodin. Po jednom přesedání v Přerově jsme přijeli včas do Prahy. Zde si nás přebral pan profesor, který byl naším průvodcem. Nejdříve jsme jeli metrem na zastávku Malostranská. Tady jsme se rozešli s panem průvodcem a vydali se do Sněmovny. Celou Sněmovnou nás prováděl poslanec p. Karel Smetana, bratr naší žákyně, se svým asistentem. Nejvíce se všichni těšili do hlavního zasedacího sálu. Zde jsme byli seznámeni se zasedacím pořádkem Sněmovny. Nejvíce žáky zajímalo místo pana Babiše. Také jsme si vyzkoušeli místo za řečnickým pultíkem. Potom jsme všichni odešli do zasedací místnosti jejich klubu, kde jsme dostali malé pohoštění a proběhla krátká beseda..

Po prohlídce Sněmovny si nás opět převzal průvodce a dovedl nás po Starých zámeckých schodech do areálu Pražského hradu. První naše cesta vedla do chrámu sv. Víta, kde nás průvodce upozornil na celý název – Katedrála, chrám sv. Víta, Vojtěcha a Václava. Zde jsme byli seznámeni s historií tohoto období, s hrobkou, kde jsou pohřbeni naši králové a prohlédli jsme si stříbrný náhrobek sv. Jana Nepomuckého a Svatováclavskou kapli s korunovačními klenoty. Nato jsme se přesunuli do Vladislavského sálu, kde se v minulosti konaly rytířské souboje a v současnosti se koná udělování nejvyšších vyznamenání prezidentem republiky. Ze sálu jsme přešli do první sněmovní místnosti našich králů, kde byli žáci seznámeni s velkými obrazy Marie Terezie, jejího manžela Františka I. Potom se vydali do Zlaté uličky, která byla postavena pro stráže Pražského hradu a později sloužila pro zlatníky a jiné řemeslníky. Návštěvu Pražského hradu jsme ukončili ve věži Daliborce, která je pojmenována podle vězně Dalibora z Kozojed. Zde jsme byli seznámeni s mučícími praktikami a nástroji. Kolem hradní stráže jsme se vydali na Karlův most, který nahradil dřívější Juditin most a zastavili se u sochy sv. Jana Nepomuckého. Staroměstskou věží jsme se dostali na Staré Město a Staroměstské náměstí. Tady se všichni soustředili na Staroměstský, Pražský orloj, kde jsme se s velkým potleskem rozloučili s panem průvodcem.

Ve spodní části Václavského náměstí jsme se rozdělili do malých skupinek a na přání našich žáků se rozešli do Domu hraček, KFC a McDonaldu. Před šestou hodinou jsme se sešli u Sochy sv. Václava a vydali se na nádraží.

Při cestě zpět si děti pochutnávaly na nabídce občerstvení vlaku. Přes malé zpoždění jsme se dostali včas v plánované době na nádraží ve Starém Městě, kde si rodiče převzali své ratolesti.

Celá akce se podařila, splnila svůj význam a každý si z této exkurze něco zapamatoval a odvezl. Všem dětem i dospělým se to líbilo.

Mgr. Vít  Černý

Datum vložení: 28. 11. 2022 13:44
Datum poslední aktualizace: 30. 11. 2022 7:02
Autor: správce webu

 

 

Předpověď počasí

dnes, čtvrtek 30. 3. 2023
déšť 15 °C 5 °C
pátek 31. 3. slabý déšť 10/6 °C
sobota 1. 4. slabý déšť 10/3 °C
neděle 2. 4. slabý déšť 11/6 °C

Rychlý kontakt

ředitel školy, ZŘŠ, kancelář:

tel. 572 648 719

vedoucí školní jídelny:

tel. 572 648 746

zástupce pro ZUŠ:

tel.  770 120 791

školní družina:

tel. 774 711 506

Dnes má svátek

Dnes je 30.3.2023

Svátek má Arnošt

Zítra má svátek Kvido

Východ a západ slunce

Slunce vychází:6:31

Slunce zapadá:19:16

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie